Polsko-niemiecka wymiana młodzieży

W dniach od 21.09 do 28.09.2022r. w Zespole Szkół Technicznych
i Licealnych przebywała z rewizytą  grupa młodzieży niemieckiej z partnerskiej szkoły zawodowej Berufskolleg des Rhein- Efrt- Kreises z Bergheim. Wizyta gości odbyła się w ramach współpracy powiatów bielskiego i Erft oraz przy wsparciu Polsko–Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie.

Strona polska zapewniła gościom urozmaicony program pobytu. Niemieccy partnerzy w towarzystwie gospodarzy zwiedzili pszczyński zamek,  poznali historię powstaniażywieckiego browaru, a wWiśle  zobaczyli skocznię im. A. Małysza. Pobyt w Krakowie wywarł na młodych Niemcach niezapomniane wrażenie.  Urzekły ich zabytki i klimat miasta. Uczniowie polscy i niemieccy zwiedzili  również synagogę na krakowskim Kazimierzu.   Ważnym punktem spotkania młodzieży obu narodów była wizyta w PM KL „Auschwitz-Birkenau” w Oświęcimiu, gdzie młodzi Niemcy i Polacy zmierzyli się z trudnym tematem holokaustu.
Uczniowie obu szkół zostali serdecznie przyjęci przez władze Powiatu Bielskiego oraz spotkali się z dyrekcją szkoły. Wzięli udział w  zajęciach integracyjnych – piekli pyszne ciasta  w pracowni gastronomicznej,  a podczas warsztatów plastycznych powstały ciekawe prace będące pamiątką z pobytu w Polsce. Ogromną radość sprawiła młodzieży nauka ludowych tańców, które wykonywali wraz z członkami Zespołu Regionalnego Zabrzeg.

Wspólnie spędzony tydzień był dla uczniów obu szkół niezapomnianym przeżyciem, dostarczył wszystkim wielu wrażeń, ale również uświadomił wszystkim jak ważne

w dzisiejszej Europie są postawy otwartości i tolerancji.

WIĘCEJ AKTUALNOŚCI