TROPEM WILCZYM

W 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. 1 marca 2020 roku Fundacja Wolności i Demokracji po raz ósmy zorganizowała ogólnopolski projekt „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Głównym celem biegu jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego działającego w latach 1944 -1963 w obrębie przedwojennych granic. W Czechowicach-Dziedzicach, gdzie odbyła się I edycja tego biegu organizatorzy połączyli patriotyzm, pamięć historyczną i sport. Organizatorami biegu było Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej w Bielsku-Białej, Zespół Szkół Technicznych i Licealnych w Czechowicach-Dziedzicach oraz NSZZ „Solidarność”.

W uroczystościach udział wzięło ok. 270 osób, całe rodziny, licznie zgromadzona młodzież wraz z opiekunami z tym także 40 osobowa grupa z naszej szkoły. Uroczystość rozpoczęła się od prawie godzinnego spotkania w auli Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych przy ulicy Traugutta 11. Wszystkich uczestników uroczystości powitał dyrektor szkoły Paweł Urbańczyk. W spotkaniu udział wzięli goście z Ministrem Stanisławem Szwedem na czele. Byli posłowie Przemysław Drabek i Grzegorz Gaża oraz przedstawiciele Zarządu Powiatu Grzegorz Szetyński, wicestarosta powiatu bielskiego oraz Barbara Adamska członek Zarządu powiatu i wielu innych gości. Z ramienia Stowarzyszenia Armii Krajowej uroczystość prowadził Zygmunt Mizera, członek Zarządu Stowarzyszenia. Odśpiewano hymn, wręczono pamiątkowe medale i wspomniano historię Żołnierzy Wyklętych. O historii opowiadali Alojzy Pietrzyk Prezes Stowarzyszenia „Pamięć Jastrzębska” i Jan Dąmbrowski ps.”Rekin” Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oddział Bielsko-Biała

Po uroczystym apelu, uczestnicy wyszli na start biegu. Bieg odbywał się na dystansie 1963 metrów trasą asfaltową. Długość trasy wskazywała na rok, w którym w walce zginął ostatni Żołnierz Wyklęty Józef Franczak ps.”Lalek”. Start biegu znajdował się przy Zespole Szkół Technicznych i Licealnych w Czechowicach-Dziedzicach, ul. Traugutta 11, następnie trasa biegła ulicami: Traugutta, Towarową i Kolejową, gdzie pod Tablicą upamiętniającą 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości znajdującą się na ścianie dworca PKP, zostały złożone kwiaty. Następnie bieg odbywał się ul. Słowackiego, Traugutta, do mety, która znajdowała się przy Zespole Szkół Technicznych i Licealnych.

W tym roku uczestnicy biegli w koszulkach z wizerunkiem Rotmistrza Kawalerii Witolda Pileckiego współzałożyciela Tajnej Armii Polskiej, żołnierza Armii Krajowej, więźnia i organizatora ruchu oporu w Obozie Koncentracyjnym w Oświęcimiu. Rotmistrz Pilecki był autorem raportów o Holocauście tzw. Raporty Pileckiego. Został oskarżony i skazany przez władze komunistycznej Polski Ludowej na karę śmierci i stracony 1948 roku. Unieważnienie wyroku nastąpiło 1990 roku, a w 2006 roku otrzymał Order Orła Białego, w 2013 roku została awansowany do stopnia pułkownika.

Wielu biegaczy w rękach niosło flagi. Na mecie każdy otrzymał pamiątkowy medal i gorącą grochówkę. Czechowice-Dziedzice włączyły się do ogólnopolskiego przedsięwzięcia pod hasłem „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”

Dla wszystkich uczestników była to żywa lekcja historii i manifestacja patriotyzmu, w której znaczącą rolę odegrała nasza społeczność szkolna, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie.

[Best_Wordpress_Gallery id=”82″ gal_title=”tropemwilczym”]

WIĘCEJ AKTUALNOŚCI