Rok Polskich Olimpijczyków

Igrzyska olimpijskie to największa impreza sportowa na świecie. Co 4 lata sportowcy z całego świata spotykają się, by stanąć do olimpijskiej rywalizacji. Oczy fanów zwrócone są wtedy w stronę aren sportowych, by dopingować swoich idoli, którzy, zdobywając złote medale, chcą zapisać się na kartach historii. Historii, która swoimi początkami sięga do  czasów zmagań w starożytnej Olimpii.

W uznaniu zasług i wyjątkowego znaczenia występów polskich sportowców na igrzyskach olimpijskich, w 100-lecie zdobycia pierwszego medalu olimpijskiego, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2024 – Rokiem Polskich Olimpijczyków.

W niedzielę, 27 lipca 1924 r., na VIII Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu, drużyna kolarzy torowych w składzie: Józef Lange, Jan Łazarski, Tomasz Stankiewicz i Franciszek Szymczyk zdobyła srebrny medal. Polacy w wyścigu na dochodzenie na 4000 m przegrali jedynie z Włochami. Tego samego dnia  brązowy medal w konkursie skoków w jeździectwie wywalczył Adam Królikiewicz.

W oficjalnym kalendarzu Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego znalazły się również święta:

  • 6 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Sportu dla Rozwoju i Pokoju
  • 23 czerwca – Dzień Olimpijski

W Polsce możemy spotkać się z obchodami 6 marca („Światowy Dzień Olimpijczyka”) – wydarzenie to nie ma jednak oficjalnego statusu.

Więcej informacji o polskich olimpijczykach.

    WIĘCEJ AKTUALNOŚCI