Uczniowie ZSTiL w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau

W dniu 16 października br. uczniowie klasy 4TB i 5TA, wraz z opiekunami, wyruszyli na patriotyczną wycieczkę naukową do jednego z najważniejszych miejsc w historii Polski – Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Odwiedzili największy cmentarz świata, zobaczyli jedno z najsmutniejszych miejsc, przepełnione ogromem cierpienia, barbarzyństwem, nienawiścią i upadkiem człowieczeństwa. W skupieniu i powadze należnej temu miejscu, przemierzyli drogę tak dobrze znaną tysiącom przerażonych i bezbronnych ofiar nazizmu.

Celem naszego wyjazdu było: poznanie zjawiska Holocaustu na tle wydarzeń II wojny światowej i okupacji w Polsce, kształtowanie świadomości o prawach człowieka do życia i godnej śmierci, uświadomienie uczniom wymiaru ludzkiego okrucieństwa, przedstawienie wizerunku ludzi umierających bez prawa do godności, budzenie szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka bez względu na rasę i wyznanie, poznanie martyrologii narodu polskiego i żydowskiego oraz innych narodów podczas II wojny światowej.

KL Auschwitz był największym spośród niemieckich obozów koncentracyjnych i ośrodków Zagłady. W latach 1940-1945 życie straciło tu co najmniej 1,1 miliona Żydów, Polaków, Romów i więźniów innej narodowości. 14 czerwca 1940 roku przyjechał pierwszy transport więźniów – było w nim 728 Polaków przywiezionych z więzienia w Tarnowie. Pierwsze egzekucje rozpoczęły się jesienią. Równolegle z pobliskich miejscowości wysiedlono kilkanaście tysięcy osób. Wszystkie budynki zostały odseparowane i otoczone drutem kolczastym. Strefa interesów, czyli teren zarządzany przez komendanta Rudolfa Hössa (pełnił tą funkcję w latach 1940-1943) i kontrolowany przez esesmanów, zajmowała powierzchnię około 40 km². Początkowo Konzentrationslager (KL) Auschwitz miał być wyłącznie jednym z obozów, jakie niemiecka władza tworzyła od początku lat trzydziestych. Sytuacja zmieniła się w 1942 roku, kiedy stał się równocześnie jednym z ośrodków „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”.

W szczytowym okresie działania, realizując plan wymordowania populacji Żydów zamieszkujących okupowaną Europę, obóz składał się z trzech części:

Auschwitz I, utworzony w 1940 roku w budynkach byłych polskich koszar artyleryjskich;

Auschwitz II-Birkenau, największa część kompleksu, utworzona w 1941 roku na terenie wysiedlonej wsi Brzezinka, miejsce funkcjonowania większości urządzeń Zagłady;

Auschwitz III (KL Monowitz), działał w latach 1942-1944, utworzony w Monowicach na potrzeby pracy dla niemieckich zakładów przemysłowych.

W obozie Birkenau naziści wybudowali większość urządzeń masowej zagłady, w których zamordowano około miliona Żydów. Birkenau był jednocześnie największym obozem koncentracyjnym (blisko 300 prymitywnych, w większości drewnianych baraków), w którym w 1944 r. przebywało ponad 100 tys. więźniów. Na blisko 200 ha zachowały się ruiny komór gazowych i miejsca wypełnione ludzkimi prochami, prymitywne baraki więźniarskie oraz kilometry obozowego ogrodzenia i dróg. 

Kultywowanie pamięci o strasznych zbrodniach, których tam dokonano jest naszym moralnym obowiązkiem.

Zob. film

M. Nikiel, S. Dyla

WIĘCEJ AKTUALNOŚCI