Wchodząc do budynku ZSTiL,  możemy poczuć atmosferę Dnia Niepodległości. Piękna dekoracja, oddająca charakter tego święta, ma nam wszystkim uświadomić, że wolność nie jest darem danym raz na zawsze, trzeba o nią walczyć każdego dnia.

11 listopada uroczyście obchodzimyodzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku, po 123 latach zaborów (1795–1918).

W mieście obchody rozpoczęły się pod Pomnikiem Niepodległości. W uroczystości wzięły udział władze miasta i mieszkańcy gminy Czechowice-Dziedzice oraz licznie zgromadzone poczty sztandarowe.  Wśród uczestników uroczystości byli również nasi nauczyciele i uczniowie, a także poczet sztandarowy Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych(Franciszek Jodłowski – chorąży, Stanisław Pochopień i Łukasz Janusz),reprezentujący społeczność szkolną. Oddano honor poległym, złożono kwiaty i tradycyjnie, jak co roku, uczestnicy przemaszerowali ulicami miasta do Kościoła NMP Wspomożenia Wiernych, gdzie odbyła się Msza Święta.

W tym dniu na wiele różnych sposobów można było uczcić to święto.

W południe ulicami naszego miasta przebiegli uczestnicy Biegu Niepodległości, a wśród nich Pan Włodzimierz Włodyka– nauczyciel wychowania fizycznego. Cykliści mogli wziąć udział w Rajdzie Niepodległości, a miłośnicy śpiewu w konkursie pieśni patriotycznej.

Chcemy pamiętać o milionach Polaków, którzy polegli w walce o wolność naszej Ojczyzny. Mamy świadomość, że przekazywanie prawdziwej historii następnym pokoleniom jest naszą powinnością.