Udział klasy 5T5Ż w warsztatach na Wydziale Biotechnologii i Ogrodnictwa UR w Krakowie

17 kwietnia uczniowie klasy 5T5Ż o profilu technik żywienia i usług gastronomicznych wzięli udział w warsztatach na Wydziale Biotechnologii i Ogrodnictwa UR w Krakowie.

Przywitała nas Pani Prodziekan dr inż. Ewa Grzebelus i zaprezentowała kierunki kształcenia studentów. Następnie uczniowie wzięli udział w dwóch zajęciach warsztatowych. Pierwsze – „Samodzielny wyrób kosmetyków” – prowadziła Pani dr inż. Barbara Domagała. W trakcie zajęć tworzyliśmy kule kąpielowe z dodatkiem masła shea, dowolnych olejków eterycznych i barwników oraz poznaliśmy kilka zasad bezpiecznej produkcji i stosowania naturalnych kosmetyków.

Drugie zajęcia warsztatowe prowadziła Pani mgr inż. Katarzyna Starzec, a temat brzmiał: „Fascynujący świat bakterii”. W trakcie warsztatów uczniowie przygotowali preparaty, które pokazywały jak wiele bakterii występuje na dłoniach oraz przedmiotach codziennego użytku (np. na telefonach). Ponadto oglądaliśmy różnorodne mikroorganizmy oraz sprawdzaliśmy skuteczność wybranych środków myjących i dezynfekujących w walce z drobnoustrojami.

Ostatnim punktem wycieczki była możliwość zwiedzania pomieszczeń laboratoryjnych, gdzie prowadzone są badania z zakresu inżynierii genetycznej oraz hodowle tkankowe. Nie mogąc wziąć udziału w zajęciach dotyczących roślinnych kultur in vitro, na pożegnanie otrzymaliśmy rosiczki wyhodowane w ten sposób.

WIĘCEJ AKTUALNOŚCI