Obchody 11 listopada

Naród, który traci pamięć, przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi czasowo zajmującym dane terytorium.

Przestroga Marszałka Józefa Piłsudskiego przyświeca corocznym obchodom Święta Niepodległości w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych.

Dekoracja w holu głównym przykuwa uwagę, sprawia, że pędzący w pośpiechu muszą się zatrzymać i pomyśleć choć przez chwilę o sensie wydarzeń sprzed ponad wieku.

Nasi nauczyciele i uczniowie byli obecni również na uroczystościach gminnych: pod Pomnikiem Niepodległości, Pomnikiem Poległych i Pomordowanych podczas I i II wojny światowej; złożyli też kwiaty pod tablicą upamiętniającą legionistów z Czechowic-Dziedzic, którzy w 1914 roku wyruszyli na rozkaz Marszałka, by marzenia o niepodległości przekuć w czyn. Józef Piłsudski wiedział bowiem, że dopóki społeczeństwo jest bierne, spodziewa się wszystkiego od wypadków, od innych, tylko nie od siebie – nic nie nastąpi.

Punktem kulminacyjnym obchodów był przemarsz ulicami miasta do kościoła NMP Wspomożenia Wiernych na Mszę Świętą w intencji Ojczyzny.

Przypomnienie walki o państwową suwerenność i przywołanie ducha patriotycznych zobowiązań to treść akademii uświetnionej występem szkolnego Big Bandu.
binary comment

WIĘCEJ AKTUALNOŚCI