Polsko – Niemiecka wymiana młodzieży. Bergheim 2024

Jak co roku, uczniowie ZSTiL odwiedzili partnerską szkołę zawodową Berufskolleg des Rhein- Erft-Kreises w Bergheim.

W dniach od 03.10 do 10.10.2024r. 22-osobowa grupa uczniów przebywała w Bergheim w ramach współpracy Powiatu Bielskiego z Powiatem Erf. Wyjazd młodzieży odbył się dzięki finansowemu wsparciu Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej i Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie.

W czasie tygodniowego pobytu uczniowie bliżej poznali malownicze miasta powiatu, historię, zabytki i dzień dzisiejszy regionu. Uczniowie oczarowani byli w Kolonii przepiękną gotycką katedrą, symbolem miasta, Kőlner Dom. W Muzeum Czekolady (Schokoladenmuseum) grupa poznała historię produkcji czekolady od czasów plemion indiańskich, obserwowała procesy wytwarzania czekolady i degustowała słodkie wyroby.

Zwiedzanie Muzeum Najnowszej Historii Niemiec- Haus der Geschichte w Bonn  było dla uczniów  prawdziwą lekcją historii, podczas której poznali historię Niemiec od zakończenia II-giej wojny światowej aż do zjednoczenia. Miłym akcentem była także wizyta w Starostwie Powiatowym w Bergheim i ciepłe spotkanie z władzami powiatu.

Wiele wrażeń dostarczyły uczniom wspólne zajęcia integracyjne, warsztaty filmowe i fotograficzne, podczas których każdy uczestnik wyjazdu mógł wykazać się kreatywnością i umiejętnościami językowymi.

Udział w wymianie był dla uczniów wspaniałym przeżyciem i wielką przygodą.

    WIĘCEJ AKTUALNOŚCI

    Wycieczka szkolna do Paryża

    Uczniowie naszej szkoły wyruszyli na wycieczkę do Paryża. Pierwszym przystankiem na trasie była Bruksela, gdzie podczas kilkugodzinnego pobytu młodzież miała okazję zobaczyć wiele interesujących

    CZYTAJ WIĘCEJ »